Elif Çelebi Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji ve Sosyoloji bölümlerinde lisans eğitiminden sonra klinik psikoloji yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Amerika’da tamamladı. New York’ta bulunan Rochester Üniversitesi Psikiyatri Bölümünde 12 ay tam zamanlı klinik psikoloji doktora eğitimi sırasında farklı psikoterapi yaklaşımları üzerine uzmanlaştı. Post doktora uzmanlık eğitimini yine Rochester Üniversitesi hastanesinde Aile Terapisi alanında uzmanlaşarak tamamladı.

Aldığı psikoterapi eğitimleri arasında Diyalektik Davranışçı Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme – Eye Movement Desensitization and Reprocessing), Motivasyonel Görüşme, Medikal Terapi yaklaşımları ile Aile Terapisi ve Mindfulness gibi yaklaşımlar bulunmaktadır.

2003 yılından beri üniversiteler, hastaneler ve psikolojik danışmanlık merkezlerinde yetişkin ve ergenlerle kaygı sorunları, depresyon, aile ve ilişki sorunları, borderline kişilik bozukluğu ve travma konularında çalışmaktadır.

Klinik çalışmalarına paralel olarak İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji bölümünde tam zamanlı öğretim üyesidir. Verdiği dersler arasında “Klinik Psikolojiye Giriş, Mindfulness (Farkındalık) Temelli Psikoterapi Yaklaşımları, Anormal Psikolojisi, Psikoterapi Kuramları” dersleri bulunmaktadır.