Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Psikoloji bölümünden lisans derecesi ile mezun olmuştur.  İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Sosyal Bilimler Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans derecesi ile mezun olarak adli psikoloji alanında uzmanlaşmış, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Klinik Psikoloji programında ikinci yüksek lisansını tamamlayarak klinik psikolog ünvanını almıştır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü Sosyal Bilimler Anabilim Dalı’nda travmanın nesiller arası etkilerini inceleyen çalışmasıyla doktorasını tamamlamış ve bilim doktoru (PhD) ünvanını almıştır.

Lisans eğitimi sonrasında; Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, Diyalektik Davranışçı Terapi, Çözüm Odaklı Terapi, Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi  ve EMDR eğitimleri almıştır. Ayrıca Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI),  SCID-5, Nöropsikolojik Testler (NPT) ve Çocuk Değerlendirme Testleri gibi test eğitimlerini tamamlamıştır. Dr. Valerie Copping’den aldığı Kuşaklar Arası Travma Terapi Modeli Eğitimi’ni tamamlayarak ITTM tarafından sertifikalandırılmıştır.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Mali Destek programı kapsamında İtalya San Patrignano Community’de bulunmuş, gençlere yönelik Wefree bağımlılık önleme etkinliklerinin Türkiye pilot bölge çalışmalarını yürütmüştür. Çeşitli kurumlarda psikolog olarak çalışmış, kamu ve özel kurumlar tarafından hazırlanan projelerde eğitici olarak yer almıştır. Ulusal ve uluslararası yayımlanmış makale ve bildirileri bulunan Karaburun akademik çalışmalarına devam etmekte, psikoterapi ve eğitim faaliyetlerini Bursa ve İstanbul ofislerinde sürdürmektedir.