Eğitim Tanıtımı

Özellikle çocuklar ile çalışma sırasında resim tekniği ile çocuk hakkında bilgi almak oldukça yaygındır çünkü küçük yaşlarda çocuklar duygularını sözel olarak değil resim ile daha rahat ifade etmektedirler. Çocuğun resimlerinden çocuğun iç dünyası ve büyüme süreci hakkında önemli bilgiler alınabilir.

Eğitimin İçeriği

 • Çocuk Resimleri Neden Önemlidir?
 • Resim Yorumunda Dikkat Edilecek Hususlar
 • Gelişim Dönemine Göre Çizim Özellikleri
 • Renklerin Anlamları / İpuçları
 • Kağıt ve Kalem Kullanımı
 • Resimde Evrensel Figürler
 • Resimde Nesnelerin Büyüklüğü ve Şekli
 • Resimde Konumlandırma
 • Figür / Nesne Detayları
 • Sembollerin Anlamdırılması ve İpuçları
 • Goodenough Harris İnsan Çizim Testi
 • Vaka Çalışmaları ve Örnekler

Bir İnsan Çiz Testi
“Bir İnsan Çiz” testi, çocuğun zihinsel gelişim hakkında bilgi verdiği gibi çocuğun ruhsal durumu hakkında da değerlendirme yapıyor. Bu test uygulayarak çocuğun korkuları, kaygıları, benlik gelişimi, saldırganlık düzeyi, sosyal ve ruhsal gelişimi gibi birçok konuda önemli ipuçları almak mümkündür.

Aile Resmi Testi
Maurice Porot tarafından geliştirilen ve psikanalitik verilere dayanan projektif bir resim testi¬dir. Temel amacı, çocuğun ailesi ile olan çatışma¬larını açığa çıkarmaktır. Test için gerekli olan malzemeler; kâğıt, kalem, silgi ve boya kalemleridir.

Hayali Hayvan Çiz Testi
Hayali hayvan çiz testi- projektif kişilik testidir. 1970 yılında rus psikolog Maja Zaharovna Dukarevich tarafından geliştirilmiştir. Her ne kadar geliştirdiği yıl 1970 olsa da 1990 yılında yayınlanmaya ve kullanılmaya başlamıştır. Rusya ve Avrupa’da oldukça yaygın olarak kullanılan bu test Türkiye ‘de henüz bilinmemektedir.

Test “Kaktüs Çiz”
Çocukların ve yetişkinlerin genel duygusal durumu ve saldırganlık dürtülerinin yönü ve şiddeti hakkında bilgi almak amacıyla Rus psikolog Marina Aleksandrovna Panfilova tarafından 2000 yılında geliştirilmiştir. 4 yaş ve üzeri çocuklara uygulanabilir. Uygulamak için gerekli materyaller, A4 kâğıdı ve kurşun kalem. İsteğe göre renkli kalemler de verilebilir.

FAT Testi (Family Attıtudes Test)
Lydia Jackson(1972) tarafından hazırlanmış olan bu test, çocuğun aile içindeki yerini belirleyen, deneğin ailesi ile kurmuş olduğu ilişkiler hakkında bilgi veren bir testtir. Psikolojik araştırma, teşhis ve tedavide kullanılan pratik bir testtir ve ayni zamanda annesi çalışan çocukların duygusal gelişiminin incelenmesinde kullanılmaktadır. F.A.T. testi çocuğun ailesine karsı tutumunu, aile bireylerinin çocuğa karsı tavırları, deneğin ailevi ve duygusal sorunları hakkında ipuçları vermek amacıyla uygulanır.

Ev-ağaç-insan
“Ev, ağaç, insan çiz” testi en çok kullanılan projektif testlerden biridir. 1948 yılında Amerikalı psikolog John Buck tarafından geliştirilen test hem çocuklara hem de yetişkinlere bireysel veya grup halinde uygulanabilmektedir.

Süpervizyon
Eğitimimiz sonrasında süpervizyon sınırsız ve ücretsiz olarak verilmektedir. Katılımcılar süpervizyon sonrasında da uygulamada karşılaştıkları sorunları ve sorularını eğiticiye sorarak “sıfır hata” ile testi uygulayacak yetkinlik ve yeterliliği kazanmaktadırlar.

Kesin Kayıt Yaptırmak İsteyenler

Katılımcıların, eğitime katılmak için başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Başvuru formunun doldurulmasının ardından ödeme bilgileri mail ile gönderilecektir. Ön kayıt bedelini havale etmeniz durumunda kaydınız kesinleştirilecektir.

Eğitimde kullanılan tüm içerikler ve eğitim kitapçığı katılımcılarımıza eğitim sırasında verilmektedir.

Uzm. Psk. Merve Karaburun

13-14 KASIM 2021

11:00 – 15:00

400 TL

Eğitim “Zoom Meeting” programı üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir.

Psikoloji Enstitüsü ve Toplum Ruh Sağlığını Koruma Derneği onaylı uygulayıcı sertifikası verilmektedir.

Sertifikalarımız özel kurumlarda ve devlet kurumlarında geçerlidir.

Sertifikalar eğitim sonrasında iki gün içerisinde kargoya verilmektedir.